- Głogów, ul. Św. Mikołaja 4
- 76 72 72 666 lub 510 292 410
Wybierz przynajmniej jedną kategorię,
a następnie kliknij szukaj
Wyszukaj po słowie kluczowym
20zł
Odbierz kupon
Cellulit, skórka pomarańczowa, lipodystrofia. Wszystkie te określenia dotyczą tej samej przypadłości - nierównomiernego rozmieszczenia tkanki tłuszczowej pod skórą, która jest zmorą wielu kobiet, nawet tych bardzo młodych. Powstawaniu cellulitu sprzyja nieprawidłowe odżywianie i wahania ciężaru ciała. Ponadto do czynników pobudzających procesy powstawania cellulitu należy stres, środki antykoncepcyjne, papierosy, statyczny tryb życia czy ucisk spowodowany ciasnym ubraniem. Nie bez znaczenia jest również czynnik genetyczny. Aby zmniejszyć objawy cellulitu należy wyeliminować lub ograniczyć produkty wysokokaloryczne, kawę i alkohol. Szczególnie należy zadbać o zawartość w diecie składników, które poprawią mikrokrążenie skóry oraz usuną z organizmu wolne rodniki tlenowe.
Patologiczne zmiany w podskórnej tkance tłuszczowej zaczynają się od zaburzeń mikrokrążenia krwi i limfy. Zwiększa się przepuszczalność naczyń krwionośnych, w przestrzeni międzykomórkowej gromadzi się płyn. Jednocześnie komórki tkanki tłuszczowej powiększają swoją objętość i wzmacniają ucisk na naczynia włosowate, zwiększając przepuszczalność ich ścian. Wokół komórek tłuszczowych zajętego obszaru pojawiają się mikrotętniaki, może dojść do mikrozatorów i żylnych teleangiektazji (pajączków) oraz do zmniejszenia stężenia kwasu hialuronowego. Skóra w tym miejscu staje się sucha i mniej elastyczna, pojawiają się zgrubienia i nierówności, najczęściej w okolicy bioder, na udach, wewnętrznej stronie kolan, na pośladkach, ramionach oraz w okolicach łokci.
I stadium: skóra jest gładka podczas stania i leżenia, natomiast po ujęciu w fałd (test szczypania) pojawiają się nierówności (zjawisko materaca)
II stadium: nierówności skóry widać w pozycji stojącej, ale w leżącej skóra jest gładka
III (zaawansowane) stadium: skóra jest pagórkowata, zarówno w pozycji leżącej, jak i stojącej.
Opracowanie na podstawie:
1. Stowarzyszenie Lekarzy Dermatologów Estetycznych, Mała Encyklopedia Zdrowej i pięknej skóry, "Twój STYL", 2006, s. 12
2. New York Times, "Treating Cellulite?"
3. www.twojadieta.pl/uroda/88/Dieta-w-walce-zcellulitem